Ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym? - to pytanie zada sobie w końcu każdy, kto stał się ofiarą wypadku samochodowego albo jest osobą bliską ofiary wypadku. Wiadomo na początku jest ból i rozpacz z powodu ciężkiej straty.

Po jakimś czasie jednak – dłuższym lub krótszym – do głosu dochodzi zdrowy rozsądek i wtedy zadajemy sobie pytanie, co dalej. Dotyczy to także kwestii czysto finansowych i oceny, czy – wiem, że zabrzmi to prowokacyjnie – możemy z naszej traumy wyciągnąć jakieś wymierne korzyści. To bardzo dobry kierunek myślenia. Stratę już ponieśliśmy. Strata się nie „odstanie”. Pozostaje myślenie o przyszłości i to ma sens. I wtedy właśnie warto zadać sobie pytanie, ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym.

 

Zadzwoń i dowiedz się ile masz praw i możliwości walki z ubezpieczycielem - 22 390 52 58

 

 

W tym miejscu mała uwaga. Przy odpowiedzi na pytanie, ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym, na potrzeby tego artykułu nie zamierzam podawać konkretnych kwot. Można to bowiem uczynić dopiero po wnikliwej analizie konkretnej sytuacji. Nawet dwa bardzo podobne przypadki ofiar wypadków samochodowych mogą skutkować zupełnie różnymi sumami odszkodowań. Zakres rozbieżności kwot jest tutaj ogromny. Dlatego też każdy przypadek musi zostać zbadany naprawdę szczegółowo. Jeżeli zaś uważasz, że istnieje jakaś reguła w zakresie szacowania z góry konkretnych kwot odszkodowań, to – uwierz praktykowi na słowo – Twój przypadek jest właśnie wyjątkiem od tej reguły.

Tym niemniej warto podkreślić, iż na przestrzeni ostatnich lat dużo się zmieniło w postrzeganiu poruszonej kwestii przez sądy i firmy ubezpieczeniowe. Sumy wypłacane z tytułu uszczerbków na zdrowiu spowodowanych wypadkami samochodowymi znaczącą się zwiększyły. Nikogo nie szokują obecnie odszkodowania kilkusettysięczne, a nawet większe. Po prostu dochodzimy w Polsce do tej normy cywilizacyjnej, która nakazuje traktować nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jako wartość zasadniczą. Dlatego utrata zdrowia musi zostać zrekompensowana w odpowiedni sposób.   

Tutaj uwaga natury oczywistej – Twoje roszczenie o odszkodowanie może zostać kiepsko zrealizowane i po prostu dostaniesz za mało pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca wypadku miał polisę OC. Aby tego uniknąć warto pamiętać o paru kwestiach.

 

Zadzwoń i dowiedz się ile masz praw i możliwości walki z ubezpieczycielem - 22 390 52 58

 

 

Przede wszystkim formułując nasze roszczenia w żadnym wypadku nie powinniśmy być „zbyt skromni”, a więc określać ich na niskim poziomie. Słyszałem opowieści, jak to sędzia na sali sądowej zasądzał odszkodowanie po wypadku samochodowym z pełną świadomością, że gdyby zgłoszone roszczenie było większe to i odszkodowanie także byłoby bardziej pokaźne. Sąd jest bowiem bezradny, gdy nasze żądania skalkulowane są na zbyt niskim poziomie, gdyż nie może zasądzić odszkodowania ponad nasze żądanie. Sędzia nie może powiedzieć: „Panie! Zastanów się, czy nie żądasz za mało”. Dlatego z mojego osobistego doświadczenia wynika, iż lepiej jest przeszacować nasze żądania, niż ich nie doszacować. Lepiej jest bowiem narazić się na częściowe przegranie procesu i poniesienie związanych z tym kosztów – zresztą w skali całego roszczenia zwykle relatywnie niewielkich – niż żyć ze świadomością faktu, iż uzyskało się zbyt niskie odszkodowanie po wypadku samochodowym.

 

Oczywiście powyższy argument nie powinien być traktowany jako zachęta do stawiania absurdalnych żądań odszkodowawczych.

 

W tym kontekście warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż – być może kogoś to zbulwersuje – status ofiary ma zasadniczy wpływ na to ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym. Inaczej będzie bowiem z reguły wyceniona bezpowrotna utrata zdrowia przez osobę np. 20-letnią, a inaczej przez 70-letnią. Należy bowiem wziąć pod uwagę założenia statystyczne wskazujące, iż ta pierwsza będzie musiała znosić ból i cierpienie przez kilkadziesiąt lat, a druga przez zaledwie kilka lat, a więc do chwili swojej śmierci, którą statystyka przewiduje np. w Polsce dla mężczyzn na 73 rok życia.

 

Kontynuując temat nierówności ofiar należy dolać jeszcze trochę oliwy do ognia i stwierdzić, iż to ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym zależy także od rodzaju i jakości aktywności wykonywanej przed wypadkiem przez jego ofiarę. I tak przy znaczącym uszczerbku na zdrowiu zupełnie inaczej w kwestii odszkodowania potraktowana zostanie osoba bezrobotna z perspektywą utraty ewentualnych zarobków w wysokości 1.500 – 2.500 tys. złotych miesięcznie, a inaczej sławny pianista, który stracił rękę w wypadku komunikacyjnym lub świetnie zarabiający piłkarz z 15-letnią perspektywą udanej kariery zawodowej, któremu urwało nogę. Parafrazując słynne powiedzenie pewnej pani polityk, teraz brylującej na europejskich salonach, można stwierdzić: „Sorry, takie mamy życie”.   

 

Reasumując powyższe krótkie rozważanie w temacie ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym, odpowiem nieco przewrotnie: - zwykle dużo ze wskazaniem na bardzo dużo. Warunkiem podstawowym jest jednak zwrócenie się o pomoc do zawodowca w tym temacie, który pomoże właściwie wycenić nasze roszczenia i wywalczy od formy ubezpieczeniowej taką sumę, która będzie realnym pocieszeniem po doznanej traumie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016-09-15 13:15:15